Roberts Zīle

«Zelta vīzu» tirgošana iepludina nezināmas izcelsmes naudu, veicina politiska līmeņa korupciju un noziedzību

Šonedēļ Eiropas Parlamenta plenārsesijā Strasbūrā debatēs, kas saistītas ar t.s. zelta vīzu - pilsonības vai termiņuzturēšanās atļauju piešķiršanu pret investīcijām un to sasaisti ar politiska līmeņa korupciju, Eiropas Parlamenta deputāts Roberts Zīle atzinīgi novērtēja teju visu iesaistīto politisko spēku vēlmi pieprasīt pastiprinātu uzmanības pievēršanu problēmas risināšanā, par kuru Zīle brīdinājis daudzus gadus.

"Mēs Nacionālā apvienība Latvijā ar lielām pūlēm ilgus gadus mēģinājām vispirms novērst Šlesera ieceri pārdot pases, tad visiem iespējamiem veidiem samazināt termiņuzturēšanās atļauju skaitu. Problēma vēl joprojām eksistē, Eiropas mērogā varētu teikt, ka tā tikai samilzt, tādēļ arī Eiropas Parlaments ir iesaistījies, beidzot saprotot, ka dažādu veidu zelta vīzu tirgošana vienlaicīgi iepludina nezināmas izcelsmes naudu, politiska līmeņa korupciju un noziedzību."

Zīle plenārsesijā norādīja, ka īpaši asi jāvērtē gadījumi, kad līdzīgā veidā tiek pārdota ES pilsonība. "Tas ne tikai izmaina attieksmi pret ES valstu pilsoņiem un pilsonības vērtību, bet beigās ļauj uzmanības lokā nonākt, piemēram, Maltas vai Kipras "jaunpilsoņiem", kuri izrādās nokļūst ASV sankciju sarakstos un rada problēmas attīstīt biznesa sakarus starptautiski. "

"Patīk tas vai nepatīk, bet ir jāatzīst - ASV, manuprāt, ierobežojot šos riskus un attīrot mūs no nevēlamas naudas, Eiropas Savienībā dara vairāk, nekā mēs paši Eiropā."

“Latviju kā valsti, kurai jāpievērš pastiprināta uzmanība, savā runā EP pieminēja arī uzaicinātā Eiropas Komisijas transporta komisāre Violeta Bulca. Ir svarīgi šo samilzušo problēmu acīmredzot pacelt Eiropas mērogā, jo pilsonības pārdošanas dati tiek turēti slepenībā, kamēr kāds par to neuzzina, iegūtā investīciju nauda pārsvarā nav tīra, taču veicot zināmas mazgāšanas operācijas ES, tā lēnām kļūst tīra, un visbeidzot tas rada milzīgus korupcijas riskus, kas bieži vien arī materializējas.”

Roberts Zīle ir Eiropas Parlamenta Eiropas Konservatīvo un reformistu grupas viceprezidents, koordinators transporta un tūrisma komitejā, aktīvākais Latvijas deputāts Eiropas Parlamentā pēc mepranking.eu pētījuma datiem.