Roberts Zīle

Votewatch: Zīle Latvijas ietekmīgākais EP deputāts

Jau vairākas ES pētnieku organizācijas par ietekmīgāko Latvijas politiķi Eiropas Parlamentā atzīst Robertu Zīli.

Nevalstiskās organizācijas Votewatch (votewatch.eu) pētnieki šonedēļ, tuvojoties Eiropas Parlamenta vēlēšanām, publicējuši jaunāko ietekmīgāko EP deputātu reitingu. Arī šajā rangā no Latvijas deputātiem visaugstāko novērtējumu ekspertu vidū izcīnījis Roberts Zīle (Nacionālā apvienība), kurš EP ieņem vicepriekšsēdētāja amatu trešajā lielākajā frakcijā Eiropas Konservatīvo un reformistu grupā, pārstāv frakciju EP prezidentu konferencē, ieņem runasvīra amatu EP Transporta komitejā un ir ievēlēts par pirmo vicepriekšēdētāju īpašajā TAX3 komitejā.

Šī ir jau otrā ES politiku pētošā organizācija līdzās MEP Software (mepranking.eu), kas cita starpā ierindojusi Zīlistarp aktīvākajiem ne tikai Latvijas, bet arī Baltijas politiķiem (23.vieta 751 deputāta rangā, Zīlem vienīgajam no Latvijas iekļūstot pirmajā ranga simtniekā). Par ietekmīgāko politiķi jaunākajā Votewatch analīzē paredzami atzīts EP pašreizējais prezidents Antonio Tajani.

Arī EP informācijas birojs Latvijā nesen publicējis apkopojumu par 8.EP sasaukuma Latvijas deputātu paveikto. Ziņots, ka kopumā šajā sasaukumā Latvijas deputāti iesaistījušies 140 ES likumu izstrādē. Kā liecina dati, vairāk kā trešdaļa aktu bijusi saistīta ar Zīles darbu, viņam iestājoties 57 dokumentu izstrādē.

“Es skaidri zinu, ko EP likumdošanā ir iespējams panākt, cik tā katrā konkrētā gadījumā ir būtiska, un kur savukārt parlamenta loma ir nenozīmīga, kā piemēram, dažādās nesaistošās rezolūcijās. Atšķirt svarīgo no nesvarīgā, netērējot spēkus nebūtiskajam, bet darot maksimāli daudz tur, kur ir iespējams panākt rezultātu, manuprāt, ir veiksmīga EP politiķa atslēga. Par iegūtajiem punktiem svarīgāk ir raudzīties uz paveikto, taču ir arī gandarījums par profesionālu novērtējumu, jo tāds “sportisks”, salīdzinošs reitings ir stimulējošs,” komentējot aptaujas rezultātus, norāda Zīle.

Gan mepranking.eu, gan votewatch.eu vietnēs atrodamo pētījumu metodoloģija ir atšķirīga, tomēr par pamatu tiek ņemta deputātu dalība EP ziņojumos, atzinumos, frakcijas atbildīgo deputātu (ēnu) pienākumu pildīšanā, kā arī darbības nozīmība EP komitejās un frakcijās.

Ar minēto pētījumu datiem un to metodoloģiju iespējams iepazīties šeit:

http://mepranking.eu/state.php?st=LV#meps

https://www.votewatch.eu/blog/top-100-most-influential-eu-parliamentarians/

http://www.europarl.europa.eu/latvia/lv/jaunumi/2019g/apr-lis-2019/deput-tu-atskaites.html