Roberts Zīle

Šībrīža situācijā līderiem Eiropā un Latvijā jābūt patstāvīgākiem un noteiktākiem

Intervija LNT raidījumā "900 sekundes" 2014.gada 27.jūnijā.

Valda Dombrovska ģimenes kredītu lieta un eirokomisāra portfelis

Valstu izvirzītie komisāru kandidāti tiks apspriesti pēc Eiropas Komisijas (EK) prezidenta apstiprināšanas, bet viņu iztaujāšana būs septembrī. Iztaujāšanas laikā reputācijas riski var atstāt ietekmi, īpaši, ja tie skar vairākus kandidātus. Domāju, ka Junkera virzītajai komisijai Eiropas Parlaments šķēršļus neliks.

Žana Kloda Junkera kandidatūra EK prezidenta amatam

Nevaru noliegt Junkera darba pieredzi. Viņš ir Eiropas institūciju darba rutīnas pilns cilvēks, nostrādājis 19 gadus kā Luksemburgas premjers. Es domāju, ka tas nav tas tēls, kas ir vajadzīgs tagad, kad ir sarežģītas attiecības ar Krieviju. Tas ir jautājums, vai viņa komisija būs savā rīcībā agresīva un gana patstāvīga, lai cīnītos ar Krieviju, piemēram, svarīgajā enerģētikas tirgus jautājumā. Es viņa kandidatūru neatbalstīšu.

Nodokļu celšanas jautājums Latvijā

Esmu iepazinies ar finanšu ministrijas un Andra Vilka sagatavoto materiālu par Latvijas fiskālo perspektīvu nākamajiem četriem gadiem. Domāju, ka Vilkam ir taisnība – 2017.gadā ar nodokļu ieņēmumiem, kas ir 25% no IKP, mēs nevarēsim segt augošās vajadzības aizsardzības, izglītības, veselības un pārējās jomās. Politiķiem ir jāsaņemas un jāpasaka, ka nodokļus mērķēti ir iespējams pacelt, piemēram, īpašuma nodokli un kapitāla ienākuma nodokli. Ar ienākumu nodokli kā tādu mēs esam tālu no Eiropas vidējā. Nevajag baidīties no debates ar sabiedrību.

Par valsts noslēpuma pielaižu izsniegšanu ministriem

Kaut kas visā šajā procesā kā tādā atstāj jocīgu iespaidu, kas var atstāt ietekmi uz nākošo valdību veidošanas gaitu. Ilgstoša vienas partijas, šajā gadījumā Vienotības, atrašanās pie varas mazā valstī raisa bažas par siltumnīcas apstākļiem daudzās iestādēs.

Gatavošanās Saeimas vēlēšanām

Vēlos dot Nacionālajai apvienībai visu iespējamo, lai to atbalstītu ceļā uz spēcīgu organizāciju. Mana kandidatūra uz premjerministra amatu ir tiktāl lietderīga, cik tā varētu palīdzēt pie spēcīgas valdības izveides. Citādi premjera amata kandidātam būtu jānāk no pašu Saeimas deputātu kandidātu vidus. Esošais Vienotības valdīšanas stils ir ļoti mierīgs. Lai iespētu neizdarīto, piemēram, enerģētikas sektorā, šobrīd vajadzīgi līderi ar lielāku apņēmību un asumu.