Roberts Zīle

Roberts Zīle Ziemeļvidzemē

Roberts Zīle, Eiropas Parlamenta (EP) deputāts, 25.aprīlī, piektdien, devās uz Ziemeļvidzemes pusi, lai piedalītos Latvijas bibliotēku atbalsta biedrības un laikraksta „Latvijas Avīze” rīkotajā Rūjienas, Naukšēnu Grāmatu svētku publiskajā diskusijā „Kurp vedīs autobuss?”. Sanākušajiem, kuplam pulkam interesentu, viņš dalījās ar savu pieredzi, nu jau daudzākus gadus strādājot EP Transporta jautājumu komitejā, kā arī iepriekš esot Latvijas Satiksmes ministrs.

Klātesošo un arī R.Zīles nosodījumu izpelnījās pirms gadiem veiktais valdības lēmums likvidēt Autoceļu fondu, kad no toreizējā valdības vadītāja puses un viņa partijas ministru puses tik iedarbināta vienkārša „balsošanas mašīna” un Roberts Zīle palika viens, aizstāvot šī fonda nepieciešamību. Tagad, pēc desmit gadiem, tiek iegūti „augļi’ šim lēmumam – valsts autoceļu stāvoklis ir, maigi izsakoties, katastrofāls. Bet pozitīvais ir tas, ka pamazām tiek mēģināts labot šī lēmuma sekas – ir izstrādāta Valsts autoceļu sakārtošanas programma 2014. - 2020. gadam.

Diskusijas gaitā Roberts Zīle arī pievērsa uzmanību, ka, iespējams, valdībai ir jāgroza kādi nosacījumi, kuri minēti Ministru Kabineta 15.05.2012. noteikumos Nr.341 „Kārtība, kādā nosaka un kompensē ar sabiedriskā transporta pakalpojumu sniegšanu saistītos zaudējumus un izdevumus un nosaka sabiedriskā transporta pakalpojumu tarifu”, jo to vairāki nosacījumi varētu būt pretrunā ar 23.10.2007. Eiropas Padomes un Parlamenta 1370/2007 regulas noteiktiem principiem par vietējo un starppilsētu autobusu pasažieru pārvadātāju izdevumu kompensāciju no valsts. Pašlaik jau ir tā, ka, piemēram, Vidzemes plānošanas reģionā valsts pārvadātāju uzņēmumiem ir parādā jau ap 30% par jau paveiktiem pakalpojumiem, bet Latgalē jau Rēzeknes autobusu parks domā par savas darbības izbeigšanu.

Noslēdzot diskusiju, bija laiks arī izstaigāt Rūjienu, „sasmelties” silto pavasara sauli, arī apskatīt pieminekli „Tālavas Taurētājs” pilsētas centrā, uz kura rakstītais „Taurētājam bija mirt, tomēr latvji ziņu dzird” īpaši aktuāls ir arī šajās nedēļās, kad Austrumu kaimiņš ir agresors Ukrainā, kad arī mūsu valstij jādomā par tās pastāvēšanu kā patiesi neatkarīgai valstij.

Dienas otrā pusē Roberts Zīle devās uz tikšanos ar Burtnieku novada NA ievēlētajiem deputātiem Inesi Gaumani, Igoru Korņējevu, Līgu Steberi, kā arī novada vadītāju Edvīnu Straumi, izpilddirektoru Māri Ērgli un citiem, lai iepazītos ar novada, kurš apvieno Vecates, Matīšu pagastu, Burtnieku, Ēveles, Rencēnu, Valmieras pagastus, paveikto un iecerēm. Izrādās, ka slavenā riteņbraukšanas BMX trase, kurā iesācis trenēties mūsu olimpiskais čempions Māris Štrombergs, pēc piederības atrodas šajā novadā, Valmieras pagastā, ne blakus esošajā lielajā pilsētā. Un protams, novadnieki ar šo ļoti lepojas! Tāpat vēl viens slavens Latvijas olimpietis, bobslejists Oskars Ķibermanis ir vietējais.

Novadā pēdējos gados aktīvāk attīstās uzņēmējdarbība. Šeit jāmin gan nu jau visā valstī slavenais „Valmiermuižas alus”, gan koka rotaļlietu ražotājs „Varis Toys”, gan zināmas zemnieku saimniecības, arī „Burtnieku zirgaudzētava”. Burtnieki ir novads, kura gandrīz pašā vidū plešas arī iespaidīgais, valstī ceturtais lielākais Burtnieku ezers, kuru apvij daudz teikas, leģendas un nostāsti.