Roberts Zīle

Roberts Zīle: NA tieslietu ministra dēļ valdību nepametīs

Roberts Zīle intervijā "Latvijas Radio 1" raidījumā "Labrīt" 12.11.2013

Par Jāņa Bordāna atstādināšanu no tieslietu ministra amata

R. Zīle norādīja, ka premjeram ir jāizšķiras, vai piekrist Nacionālās apvienības (NA) prasībai par tieslietu ministra atsaukšanu un iestāties par stipru valdību vai arī pārtraukt koalīcijas līgumu un valdību vājināt. Nacionālā apvienība turpinās darbu valdībā arī tikai ar vienu ministru, bet attiecīgi bez pienākuma ievērot koalīcijas līgumu un atbalstīt tās Vienotības iniciatīvas, kurām NA nepiekritīs.

Nacionālās apvienības veidošanās nebija vienkāršs process, bet esam tuvu tam brīdim, kad kļūsim par vienu juridisku personu, par vienu partiju. Tāpēc jāizsver visi „par” un „pret” – kas ir svarīgāk – vai saglabāt šo organizāciju, vai radīt tajā plaisas? „Labā atmiņā ir 2007./2008. gads, kad, man vadot TB/LNNK, veidojās jauna organizācija lielā mērā no mūsu tā laika biedriem, no Ģirta Valda Kristovska, Ineses Vaideres un citiem. [..] Tas bija ļoti sāpīgs process, kas novājināja TB/LNNK”, atmiņās dalījās Zīle. Viņš vēlreiz apstiprināja, ka tiešām bija cerējis, ka Jānis Bordāns publiski paziņos, ka turpinās darboties Nacionālajā apvienībā, startēs Saeimas vēlēšanās un kandidēs uz valdību. „Ja to nevar pateikt, tad mērķi, acīmredzot, ir mazliet citi”, tā R. Zīle.

Par maksātnespējas administratoru ietekmi

Vērtējot partijas ziedotājus un salīdzinot ar citām partijām, nevar secināt, ka vienai vai otrai ekonomisko interešu grupai būtu lielāka ietekme Nacionālajā apvienībā. Ja skatās uz citām profesiju grupām, tad, piemēram, „man nav skaidrs, kāpēc netiek risināts jautājums par to, kā Liepājas Metalurgam varēja izsniegt galvojumu, nepaņemot kaut vai akcijas ķīlā?”, jautāja R.Zīle. Tā bija Jaunā Laika finanšu ministra un premjera atbildība.

Par uzturēšanās atļaujām

Prezidenta atgrieztie Imigrācijas likuma grozījumi tapa kompromisa rezultātā. Piemēram, Valsts prezidenta kritizētā norma par 50 000 eiro, kas uzturēšanās atļaujas saņemšanai tiktu iemaksāti kaut kādā fondā, tika virzīti no ekonomikas ministra Daniela Pavļuta. Tā arī R. Zīlem nav saprotama. Viņš šo uzturēšanās atļauju iegūšanas veidu salīdzināja ar to, kāds ir, slēdzot fiktīvas laulības par naudu.