Roberts Zīle

Roberts Zīle: ES ir politiski jārīkojas Lietuvas aizstāvībai

Strasbūra, 2013. gada 9. oktobris: Eiropas Parlamenta deputāts Roberts Zīle, kā vienīgais no Latvijas deputātiem uzstājoties vakardienas Parlamenta debatēs ar Eiropas Komisiju par Krievijas vēršanos pret Lietuvas autopārvadātājiem un piena produktu eksportētājiem, aicināja Eiropas Komisiju uz stingru politisku rīcību.

"Mēs Baltijas valstīs labi pazīstam šo situāciju", sacīja R. Zīle. "Deviņdesmito gadu beigās, saasinoties Krievijas attiecībām ar Latviju, pēkšņi tika pilnībā apturēts Latvijas produkcijas eksports uz Krieviju. Tas pats notika ar Igauniju, kad tā atļāvās demontēt pieminekli padomju armijai. Tagad, kad Lietuva atļaujas stingri aizstāvēt savas intereses sarunās ar "Gazprom" par gāzes cenu un gāzes tirgus liberalizāciju, kā arī atbalstīt ES Austrumu partnerības valstis to centienos tuvināties Eiropas Savienībai, Krievija vēršas pret Lietuvu".

"Kāpēc Krievija atļaujas tā rīkoties? Tas ir acīmredzams - visu postpadomju telpu, ieskaitot ES dalībvalstis, tā joprojām uzskata par savu teritoriju. Un darbojas tajā pēc "skaldi un valdi" principa". Tādēļ ir ārkārtīgi būtiski, lai Eiropas Komisija reaģētu ne tikai ierēdnieciskā veidā caur Pasaules Tirdzniecības organizāciju, kā tiek piedāvāts, bet arī stingri politiski. Ir jāsaprot, ka pretējā gadījumā ES ļaus pazemot ne tikai Lietuvu kā dalībvalsti, bet arī Lietuvu kā ES prezidējošo valsti. Ja mēs atstāsim Lietuvu vienu, Krievija un visa pasaule to nepārprotami uzskatīs par ES vājuma pazīmi", sacīja R. Zīle.