Roberts Zīle

Pasākums “Brīvības Eiropa. Pārdomas par Eiropas nākotni 33 gadus pēc Berlīnes mūra krišanas.”  

Šodien man bija gods piedalīties Itālijas kolēģu rīkotajā pasākumā “Brīvības Eiropa. Pārdomas par Eiropas nākotni 33 gadus pēc Berlīnes mūra krišanas.”  


1989.gada 9.novembris bija diena, kad līdz ar Berlīnes mūra krišanu sabruka arī komunistu tirānija un tika radīti apstākļi, lai Eiropa apvienotos uz brīvības un demokrātijas pamatiem pretstatā jebkāda veida totalitārismam.


Es dalījos atmiņās par laiku pirms Berlīnes mūra krišanas, kad vienīgais veids, kā sasniegt panākumus karjerā, bija kļūt par Komunistiskās partijas biedru, ko, protams, nedarīju, tādēļ mēs vienkārši dzīvojām, sportojām, spēlējām mūziku… Taču astoņdesmitajos gados viss mainījās. Iestāšanās par brīvību, Baltijas ceļš, jaunas izglītības iespējas, kas deva ticību pašiem sev. Protams, tas nebija viegli, Latvijā joprojām atradās KGB aģenti un Krievijas armija, taču soli pa solim mēs panācām savu un atguvām neatkarību.


Kad Krievija okupēja Latviju, tā deportēja tūkstošiem latviešu prom no dzimtenes un noturēja viltus vēlēšanas, lai leģitimizētu padomju sistēmas izveidošanu. Tas ir tieši tas pats, kas notiek Ukrainā šodien. Ir izaugusi paaudze, kas nav piedzīvojusi Berlīnes mūri, tādēļ ir īpaši svarīgi stāstīt jaunajai paaudzei par Eiropas vēsturi un tās turpinājumu šodien. Jo cīņa starp brīvību un tirāniju nav beigusies.


Paldies Carlo Fidanza par organizēto pasākumu!