Roberts Zīle

Krievijas ekonomika Latvijai nav izšķiroša

Eiropas Parlamenta deputāts Roberts Zīle “Rīta Panorāmā” 2014.gada 4.augustā. Atsevišķu pārrunāto tēmu atstāstījums.

ES un ASV sankciju pret Krieviju novērtējums

„Trešā līmeņa” sankcijas ir nopietnas, beidzot, manuprāt, tās “kož kaulā” Krievijai. Tās attiecas gan uz finanšu sektoru, īpaši uz „Sberbank”, gan militāro un tehnoloģiju sadarbību. Savukārt cīņa pret „Mistral” pārdošanu Eiropas Parlamentā vēl nav galā. Kā sankcijas ietekmēs Latvijas ekonomiku? Latvijas valdības nostāja šajā jautājumā varētu būt precīzāka un noteiktāka. Ekonomikas ministra Vjačeslava Dombrovska biedējošie skaitļi ar 10% IKP kritumu nav pareizi. Darījumu apjoms ar Krieviju ir 11%. Es pats atceros laiku, kad biju finanšu ministrs Krievijas finanšu krīzes laikā 1998.gadā. Tajā laikā eksporta uz Krieviju īpatsvars bija daudz lielāks. Bija grūti, bet visi ātri pārorientējās. Skaidrs, ka Krievijas ekonomika mums nav izšķiroša, tā ir Itālijas ekonomikas mērogā. Iespējamie Krievijas pretsoļi enerģētikas jomā tikai veicinās to, ka mēs ātrāk pāriesim uz alternatīvām piegādes iespējām. Krīze parasti dod iespēju.

Bankas „Citadele” pārdošana

Nacionālā apvienība uzskata, ka nevajadzēja pārdot šo banku. Vienīgais nopietnais kandidāts bankas iegādei varētu būt tāds, kas rada konkurenci finanšu tirgū. Pretendents amerikāņu fonds „Ripplewood” varētu būt tāds, izņemot to, ka man nav skaidrs, kā tas vēlēsies iegūt Baltijas finanšu tirgū tirgus daļu, nepērkot arī kaut ko Igaunijā un Lietuvā? Tāpēc īsti neticu, ka šī varētu būt ilgtermiņa investīcija. Visi pārējie pretendenti ir saistīti ar Krievijas interesēm, un tos apskatīt patreizējā situācijā nav nopietni. „Parex” glāba Latvijas nodokļu maksātāji, tāpēc mums jābūt atbildīgiem par to, kam mēs to pārdodam un vai vispār pārdodam. Tīri naudas izteiksmē bilance no ātras pārdošanas jebkurā gadījumā būs negatīva.

Tieslietu ministrs un pielaide valsts noslēpumam

Ja mums jāgaida atkal trīs mēneši līdz valsts noslēpuma pielaides piešķiršanai, tad klāt jau ir Saeimas vēlēšanas – situācija veidojas traģikomiska. Ja mēs tagad virzām par ministru Gaidi Bērziņu, kuram šī pielaide jau ir bijusi, tad jābūt pārliecībai, ka tā tiks piešķirta saprātīgā laikā. Nav vērts būt tieslietu ministram bez šīs pielaides.