Roberts Zīle

Konference "Ceļā uz zaļo ekonomiku": zaļās ekonomikas attīstību Latvijā kavē likumu trūkums

 Zaļās ekonomikas attīstību pašlaik Latvijā kavē likumu un noteikumu trūkums, kas iedzīvotājus, uzņēmējus un pašas valsts institūcijas vairāk mudinātu attīstīt zaļo ekonomiku, pirmdien zaļās attīstības jautājumiem veltītajā konferencē Eiropas Savienības (ES) mājā sacīja pētījuma “Ceļā uz zaļo ekonomiku – Eiropas Savienības pieredze Latvijas zaļajai attīstībai” vadītājs Mārtiņš Graudums.

“Pašlaik nav likumu, kas noteic, kā tieši zaļā ekonomika jāatbalsta,” atzina Graudums un norādīja, ka tāpat jādomā par fosilo izejvielu nodevas paaugstināšanu, kas visas valsts iedzīvotājus mudinātu meklēt dažādas alternatīvas.

Tāpat, pēc eksperta domām, pašlaik Latvijā ir salīdzinoši zema izpratne par zaļās ekonomikas nozīmību, tāpēc būtu jāveic pasākumu kopums, lai šo izpratni veicinātu. “Jābūt arī politiskajai gribai,” piebilda Graudums.

Viņš arī pavēstīja, ka Latvijai ir jāsadarbojas ar valstīm, kurām zaļās attīstības jautājumos ir līdzīgi mērķi.

Eksperts norādīja uz vairāku valstu piemēriem, izvirzot mērķus zaļās attīstības jautājumos, tostarp aprēķiniem, cik lielu ieguldījumu tas dos valsts ekonomiskajā attīstībā. Graudums uzsvēra, ka arī Latvijai būtu jāmāk izrēķināt, ko zaļās attīstības jautājumi dotu kopējai valsts ekonomiskajai attīstībai.

Savukārt Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas parlamentārais sekretārs Einārs Cilinskis teica, ka zaļās enerģijas jautājumi vairāk būtu jāiestrādā arī likumos, tostarp izveidojot zaļās enerģijas likumu.

Konferencē tika raksturotas un analizētas arī zaļās ekonomikas pamatnostādnes. Tajā ar priekšlasījumiem par zaļās attīstības iespējām un problemātiku uzstājās Eiropas Parlamenta deputāts Roberts Zīle, pētījuma “Ceļā uz zaļo ekonomiku – Eiropas Savienības pieredze zaļajai attīstībai Latvijā, fakti un secinājumi” vadītājs Mārtiņš Graudums un citi akadēmisko aprindu, enerģētikas nozares, valsts pārvaldes, nevalstisko organizāciju pārstāvji un politiķi.

Pasākumā tika vērsta uzmanība uz zaļās attīstības virzību Eiropas Savienības dalībvalstīs, enerģijas avotiem un energoefektivitāti, iespējām veidot ilgtspējīgu attīstību ar zaļās attīstības koncepcijas palīdzību, idejām, kā Eiropas valstu pieredzi izmantot mūsu valstī.

Konferenci rīkoja Apvienība “Tēvzemei un Brīvībai”/LNNK (TB/LNNK) sadarbībā ar Eiropas Konservatīvo un reformistu aliansi (Alliance of European Conservatives and Reformists – AECR).

Ziņa tapusi sadarbībā ar Ziņu aģentūru BNS; pieejama neierobežotai izplatīšanai visiem interesentiem.