Roberts Zīle

ECR līderi uzsver nepieciešamību pēc ES enerģētikas neatkarības

Eiropas Parlamenta Eiropas Konservatīvo un reformistu grupā (ECR) ietilpstošo partiju un delegāciju līderi šodien sanāksmē Briselē vienojās par nepieciešamību pēc fundamentālām ekonomiskajām reformām Eiropas Savienībā, Ukrainas notikumu kontekstā īpaši uzsverot ES enerģētikas neatkarības jautājumu.

Kā atzīst ECR grupas Latvijas delegācijas vadītājs Roberts Zīle, „Ukrainas krīze daudziem Eiropā, arī maniem kolēģiem ECR grupā, ir likusi nopietnāk aizdomāties par ES drošību, kas ietver arī enerģētikas drošību. Sanāksmē es izteicu atzinību britu premjeram Deividam Kemeronam, kurš nupat publiski nācis klajā ar plānu, kā Eiropa, paplašinot piegādātāju loku, varētu atbrīvoties no Krievijas gāzes atkarības. Krievija nav uzskatāma par drošu sadarbības partneri, par ko dažiem iepriekš bija ilūzijas. Līdz ar to enerģētikas drošības un piegāžu dažādošanas jautājums kļūst par izšķirošu faktoru ES ekonomikā, kas gan, protams, nav risināms vienā dienā”.

ECR līderi sanāksmē pieņemtajā memorandā atzīst, ka „Ukrainas notikumi rāda: enerģētikas drošība ir ES dalībvalstu stratēģisko interešu centrā. Mūsu ilgtermiņa mērķim jābūt dalībvalstu un visas ES enerģētikas drošībai. Tas nozīmētu, ka ES dalībvalstis vairs nav ārēji ievainojamas. Un, tādi ambiciozi mērķi kā pilnīga mūsu rīcība esošo alternatīvo resursu izmantošana, vienots integrēts enerģētikas tirgus visā ES, maksimāla piegāžu dažādošana – vienlaikus nozīmētu lētākas cenas patērētājiem un lielāku konkurētspēju ražotājiem. Tas ir pareizs Eiropas projekts īstajā laikā”.

Uzsverot ekonomisko reformu, kā arī poliskās leģitimitātes atgūšanas nozīmi ES turpmākajā attīstība un spējā konkurēt 21. gadsimta pasaulē, ECR līderi memorandā norāda arī uz nepieciešamību likvidēt ES pastāvošos birokrātiskos šķēršļus, radīt labvēlīgu biznesa vidi, tālāk attīstīt kopējo tirgu, īpaši pakalpojumu un digitālajā jomā, prioritāri risināt demogrāfisko jautājumu, sniedzot atbalstu ģimenēm ar bērniem, panākt vienlīdzīgus lauksaimniecības maksājumus visas ES dalībvalstīs u.c.