Roberts Zīle

Ātro kredītu ierobežošana ir izteikti nepieciešama

Ātro kredītu būtiska ierobežošana ir izteikti nepieciešama, uzskata Eiropas Parlamenta deputāts Roberts Zīle, kurš ceturtdien, 14. maijā, piedalījās publiskajās debatēs par ātro kredītu regulāciju.

R. Zīle, aizstāvot pozīciju, ka ātros kredītus ir nepieciešams ierobežot, minēja virkni nozīmīgu faktu, tai skaitā to, ka ātrie kredīti veicina ēnu ekonomiku. Citējot SEB bankas Latvijā vadītāju, pašlaik ir vismaz 60 tūkstoši klientu, kuriem piekļuve banku kontiem ir ierobežota vai pilnībā bloķēta. Šo klientu pamatā ir personas, kuras ir parādā ātro kredītu izsniedzējiem, tā R. Zīle.

Deputāts arī atspēkoja argumentu, ka ātros kredītus pārsvarā izmanto neparedzētu izdevumu segšanai. Kā rāda arī Latvijas Nebanku kredītdevēju asociācijas dati, "ātros kredītus lielā mērā izmanto plānotiem tēriņiem, tai skaitā komunālo pakalpojumu apmaksai, citu parādsaistību segšanai un ikdienas tēriņiem, nevis salauzto zobu labošanai", tā R. Zīle.

Tāpat R. Zīle norādīja uz to, ka liela daļa ātro kredītu klientu attiecīgos aizdevumus pagarina vai kavē to atdošanu: "Puse no izsniegtajiem kredītiem tika pagarināti vismaz vienu reizi. Trešdaļa ātro kredītu, savukārt, tika pagarināti vairāk nekā trīs reizes. Ātros kredītus ilgstoši kavē vairāk nekā 30 procenti klientu. Tie, kas atdod laikā, ir slikti klienti. Liela daļa kavē aizdevumu apmaksu un tie ir tie ļaudis, no kuriem ātrie kreditētāji gūst patieso peļņu".

Deputāts arī uzskata, ka Latvija var mācīties no citām valstīm — ir daudz pozitīvo piemēru, kur ātro kredītu bizness ir ticis veiksmīgi sakārtots un ir rasti risinājumi samilzušajām problēmām: "Wonga, lielākais ātro kredītu aizdevējs Lielbritānijā, 2014. gada beigās norakstīja parādus 220 miljonu mārciņu vērtībā un atcēla procentu maksājumus virknei klientu, kam tie tika izsniegti, kārtīgi neizvērtējot maksātspēju. Es gribētu ko līdzīgu sagaidīt no ātrajiem kreditētājiem šeit Latvijā".

R. Zīle iepazīstināja arī ar Floridas štata ātrās kreditēšanas modeli: "Floridā ir izveidots kredītreģistrs un klientam vienlaicīgi var būt izsniegts tikai viens aizdevums. Pie tam Floridā maksimālā kopējā procentu likme aizdevumam nedrīkst pārsniegt 10% no aizdevuma summas. Papildus aizdevējs drīkst iekasēt tikai līdz 5 dolāriem par kredīta pieprasījumu, lai nosegtu izmaksas, kas saistītas ar personas pārbaudi, informācijas iegūšanu no datubāzes u.c.".

Deputāts noliedza pieņēmumu, ka ātro kredītu ierobežošana nozīmēs biznesa pagrimumu. "Somijā [pirms pāris gadiem] arī veica virkni ierobežojošo pasākumu, bet no 90 firmām 47 joprojām darbojas," tā R. Zīle.

Atbildot uz nostāju, ka ātro kredītu biznesa ierobežošana nozīmēs nelegālā tirgus pieaugumu, R. Zīle minēja pētījumu, kas parāda ka valstīs, kur ātro kreditētāju darbība ir vairāk ierobežota, nelegālo aizdevēju īpatsvars ir mazāks.

Publiskās debates Rīgas Ekonomikas augstskolā par tēmu "Vai valstij būtu būtiski jāierobežo ātrie kredīti?" rīkoja Latvijas Debašu asociācija "QUO tu domā?"