Roberts Zīle

Aktīvākais Latvijas un Baltijas EP deputāts ir Roberts Zīle, pārsniedzot vidējo Latvijas rādītāju divas reizes, liecina MEPRanking.eu dati

Tuvojoties Eiropas Parlamenta vēlēšanām šī gada 25. maijā, nevalstiskā ES pārvaldes datu analīzes organizācija MEP Software ir publiskojusi EP deputātu aktivitātes rangu, tajā augstāko rezultātu Latvijas, Baltijas valstu deputātu vidū ieguvis Roberts Zīle (Nacionālā apvienība, Eiropas Konservatīvo un reformistu grupa). Ar iegūtiem 149.2 punktiem Zīle ieņēmis 23. vietu 751 EP deputāta vidū. Tādējādi Zīle atzīts par vienu no visaktīvākajiem jauno ES dalībvalstu deputātiem, tostarp rangā pārspējot arī rietumvalstu visus Francijas, Nīderlandes, Portugāles, Austrijas un citu dalībvalstu deputātus.

Zīles aktivitāte nepilnus piecus gadus ilgušajā astotajā EP sasaukumā salīdzinājumā ar vidēji Latvijas deputātu paveikto pārsniegusi 200% vērtējumu, kā norāda publiskotie dati. Galvenokārt panākumu atslēga saistīta ar Zīles izstrādātiem četriem EP ziņojumiem, no kuriem divi saistīti ar ES regulu izstrādi, kas analīzes metodoloģijā tiek vērtēti visaugstāk. Latvijas deputāti vidēji šī EP sasaukuma laikā, kā liecina dati, izstrādājuši nedaudz mazāk kā divus (1.6) ziņojumus. Otrkārt, kamēr vidēji Latvijas deputāti ir katrs sagatavojuši četrus ēnu ziņojumus, Zīle izstrādājis divdesmit.

“Ir neapšaubāmi gandarījums, ka līdzīgi kā tenisa rangā, arī EP deputātu darbs tiek vērtēts turklāt šoreiz bez žurnālistu vai viedokļa līderu subjektīvām emocijām, bet gan nepielūdzamā, skaidrā matemātikas valodā. Nepārtrauktā ranga veidošana liecina par to, ka ir visu laiku jābūt “labā formā” un atslābt nedrīkst. Taču vēl vairāk es ceru, ka šādi mēs varam pierādīt mūsu pilsoņiem, ka arī mazas valstis, pretstatā pat citu EP deputātu paustajam, tomēr var ietekmēt Eiropas dienas kārtību vai vismaz aktīvi piedalīties tās veidošanā. Tas netiek radīts vienā dienā, tomēr patstāvīgs darbs veido pieredzi, savukārt tā dienas beigās acīmredzot veido arī ietekmi,” gandarīts Zīle.

Otrajā vietā Latvijas deputātu rangā, noslēdzot EP deputātu top 100 un iegūstot 98. vietu ar 72 punktiem pirms deputāta mandāta nolikšanas janvārī, ierindojās Krišjānis Kariņš (Jaunā vienotība, Eiropas Tautas partija). Zemāk seko viņa partijas biedre Sandra Kalniete (164. vieta; 72,2 punkti). Krietni zemāk, aktīvāko EP deputātu rangā ierindojas Andrejs Mamikins (363. vieta; 36,25 punkti). Kā liecina apkopotie dati, ar visvājāko vērtējumu Latvijas deputātu rangu noslēdz Inese Vaidere (604. vieta; 13 punkti) un Iveta Grigule-Pēterse, kas ar 0.36 punktiem ierindojas 739. vietā 751 EP deputāta rangā. Minētie dati, kas apkopoti šī gada februāra vidū, iekļauj arī tos Latvijas EP deputātus, kuri mandātu ieguvuši relatīvi nesen, tādēļ viņiem vēl nav bijusi iespēja iegūt vērā ņemamus punktus publicētajā vērtējumā.

MEP Software pētījums, kura rezultāti un metodoloģija pieejama vietnē mepranking.eu, apkopo EP publicētos deputātu aktivitātes datus pašreizējā sasaukumā, apkopojot deputātu iesaisti likumdošanas ziņojumu un neleģislatīvo procedūru izstrādē, tos vērtējot pēc nozīmības (ziņojumi, ēnu ziņojumi, atzinumi, ēnu atzinumi, u.c.); apkopojot deputātu iesaisti EP plenārsesiju runās; fiksējot ieņemamo amatu politiskajās frakcijās un atbildīgajās komitejās, kā arī mērot svarīgāko sēžu apmeklētību.

Roberts Zīle ievēlēts par trešās lielākās EP frakcijas Eiropas Konservatīvo un reformistu grupas viceprezidentu, ir EP Transporta komitejas (TRAN) runas vīrs (koordinators), ievēlēts par pirmo priekšsēdētāja vietnieku īpašajā EP komitejā cīņā pret finanšu un nodokļu apiešanas noziegumiem (TAX3), kā arī ir deputāts aizstājējs EP Ekonomisko un monetāro lietu (ECON) komitejā. Zīle šobrīd ir pieredzes bagātākais Latvijas deputāts Eiropas Parlamentā, kuru nesen Nacionālā apvienība nominējusi kā partijas līderi gaidāmajās EP vēlēšanās.

Kārlis BŪMEISTERS
Press and Media - Latvian Delegation
ECR Group in the European Parliament