Roberts Zīle: energoefektivitāte ir viens no pasaules nozīmīgākajiem enerģijas avotiem
2013. gada 1. novembrī
Šodien Eiropas Parlamenta deputāts Roberts Zīle piedalījās energoefektivitātes jautājumiem veltītā konferencē “Energoefektīvā Latvija”, sakot arī ievadrunu konferences apmeklētājiem.
Savā ievadrunā deputāts uzsvēra energoefektivitātes lielo un dažbrīd nenovērtēto nozīmi. “Energoefektivitāte ir viens no svarīgākajiem enerģijas avotiem pasaulē, jo investīcijas tajā jau 2011. gadā bija līdzvērtīgas ar investīcijām atjaunojamajos enerģijas resursos un fosilajā enerģijā,” tā R. Zīle. Deputāts klātesošos arī informēja, ka piecu gadu laikā vien Starptautiskās Enerģētikas aģentūras dalībvalstis uz energoefektivitātes rēķina ir ietaupījušas vairāk nekā 300 miljardus eiro. Pēc R. Zīles domām, arī Latvijai energoefektivitātes jautājums ir īpaši nozīmīgs.
Turpinot par energoefektivitātes nozīmi, R. Zīle konferences dalībniekus iepazīstināja ar datiem par ASV: “Energotaupības ziņā var pieminēt ASV, kura 2012. gadā patērēja mazāk enerģijas nekā 1999. gadā, lai arī tās ekonomika tagad ir par 25 procentiem lielāka,” tā Roberts Zīle. “Pēc dažu pētnieku secinājumiem, ASV ap 2020. gadu, pateicoties energoefektivitātei un slānekļa gāzes apgūšanai valsts teritorijā, varētu importēt uz pusi mazāk naftas nekā 2010. gadā!”
R. Zīle arī uzsvēra energoefektivitātes nozīmi ekonomikas izaugsmē, cita starpā pieminot, ka pasaulē pēdējo sešu gadu laikā tieši energoefektivitātes pasākumos ieguldītas investīcijas 6.5 miljardu dolāru vērtībā.
Par pasākumu
Konferenci „Energoefektīvā Latvija” rīkoja partija Apvienība «Tēvzemei un Brīvībai»/LNNK (TB/ LNNK) sadarbībā ar Eiropas Konservatīvo un reformistu aliansi (Alliance of European Conservatives and Reformists – AECR) un biedrību “Sabiedriskās Domas attīstības centrs — Domā!”.
Pasākums rosināja diskusiju starp enerģētikas nozares ekspertiem, zaļās ekonomikas politikas veidotājiem, pētniekiem un politikas veidotājiem par ekonomisko pamatojumu energoefektivitātei un nepieciešamajām izmaiņām tiesiskā regulējuma nodrošināšanā. Piemēram, RTU profesore Dagnija Blumberga saistoši stāstīja par pašvaldību energoplāniem, citi runātāji iepazīstināja ar Eiropas Savienības jaunākiem normatīviem aktiem energoefektivitātes jomā, ar Visaptverošo enerģijas apsaimniekošanas līgumu (EPC+). Konferences ietvaros tās dalībnieki prezentēja pētījumus par energotaupību un enerģijas apsaimniekošanu. Enerģētikas nozares, valsts pārvaldes, nevalstisko organizāciju pārstāvji un politiķi uzstājās ar priekšlasījumiem par zaļo ekonomiku un sekmīgi īstenotiem ēku energoefektivitātes pasākumiem.